Zwichnięcie rzepki

rzepka

Źródło: cavalierworld.eu

 

Zwichnięcie rzepki ?

Rzepka to kostny element stawu kolanowego, dzięki któremu kolano jest tak niezwykle sprężyste. Tak zwana „czapka kolana” (knee cap), która działa jak bufor. W związku ze swoją ochronną funkcją sama jest narażona na wiele uszkodzeń.

Zwichnięcie rzepki polega na jej wypadnięciu z bloczka kości udowej. Najczęściej u ras małych, ale występuje również u takich ras jak Labrador Retrievers. Częściej dotyczy zwichnięcia przyśrodkowego. Oznacza to, że rzepka przemieszcza się w wewnętrzną stronę kolana. Trwałe przepieszczenie objawia się bólem przy dotykaniu, piesek kuleje a jego kolana są sztywne i ciągle zgięte. Rzepka która przemieszcza się, ale powraca na swoje prawidłowe miejsce powoduje kulawiznę przejściową.

Zdarza się pourazowo wtedy łatwo zauważyć zmianę w zachowaniu u psa buyantibiotics24.net , ale często jest to schorzenie wrodzone. Wtedy właściciel nie widzi nagłej zmiany i trudniej jest zdiagnozować taką przypadłość. Należy zwrócić uwagę na ułożenie kończyn tylnych, czy nie zauważasz wady postawy tj. szpotawość, czyli kolanka pieska są ustawione na zewnątrz czy koślawość, czyli do wewnątrz.

Ustabilizowanie rzepki odbywa się operacyjnie. Aby piesek szybciej powrócił do pełnej sprawności fizycznej należy zastosować dodatkowo zabiegi rehabilitacyjne. Począwszy od pierwszych dób po operacji stosując krioterapię, ćwiczenia bierne i masaże, kończąc na zabiegach elektroterapii, które uśmierzają ból – TENS i wzmacniają mięśnie – NMES oraz ćwiczeń biernych.

Szybszy powrót do zdrowia jest priorytetem dla wszystkich, aby Twój czworonożny przyjaciel znów cieszył się długimi spacerami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *