Rehabilitacja zwierząt! Na czym polega?

Spacer po plaży jest świetnym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie i poprawiającym postawę!

Rehabilitacja to kompleksowe działanie na rzecz chorego zwierzęcia w celu uzyskania maksymalnie możliwej sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia. Na zachodzie fizjoterapia jest bardzo sprawnie działającą dziedziną medycyny weterynaryjnej. Wielkie nazwiska opracowują i wdrażają złote zasady w medycynie sportu i rehabilitacji zwierząt.

Również w Polsce powoli trafia do świadomości opiekunów zwierząt, którzy coraz częściej z niej korzystają.

Fizjoterapia łączy:

   • zapobieganie wystąpienia problemu układu mięśniowo-szkieletowego,
   • badanie pacjenta i stawianie diagnozy oraz leczenie zaburzenia ruchowego.

Plan rehabilitacji tworzy się we współpracy opiekuna, lekarza weterynarii i zoofizjoterapeuty. Zabiegi fizjoterapii obejmują:

   • ćwiczenia czynne pod opieką fizjoterapeuty z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz program ćwiczeni wykonywanych w domu z opiekunem,
   • fizykoterapię, czyli terapia z wykorzystaniem zjawisk fizycznych występujących w przyrodzie tj. promieniowanie podczerwone, ultradźwięki, pole magnetyczne, prąd o małej częstotliwości, zimno/ciepło itd.,
   • masaż rozluźniający i poprawiający mikrokrążenie.

Fizjoterapia stosowana u zdrowych zwierząt może zapobiec wystąpieniu pewnym schorzeniom. U zwierząt chorych jest jednym z elementów na drodze do wyleczenia. Badania wykazały, że zastosowanie fizjoterapii u pacjentów chirurgicznych powoduje szybsze i bardziej trwałe efekty osiągnięcia maksymalnej sprawności fizycznej. Czasami jednak może być jedynym sposobem leczenia choroby. To ogromnie ciężka i angażująca wszystkich praca, ale kochając swojego pupila, wiesz że zrobisz dla niego wszystko.

Spójrz są historie pacjentów, które motywują! 

YouTube Preview Image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *