Nasz senior!

20140612_120255

Czy wiesz, że psy seniorzy stanowią dziś ok. 40% całej populacji? Ponieważ pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i traktujemy go jak członka naszej rodziny, chcemy aby był z nami jak najdłużej, a jego życie było komfortowe mimo nieuchronnej starości. Jak to zrobić?

Pamiętaj, że starość to nie choroba. Jest to proces ograniczenia możliwości i spowolnienia procesów fizjologicznych, a co za tym idzie zwiększenia ryzyka wystąpienia choroby.

Kiedy nasz pies staje się seniorem?

Rasy małe – 11,5 ± 1,8 lat

Rasy duże – 7,4 ± 1,2 lat

Podeszły wiek predysponuje do wielu chorób tj. choroby zębów, oczu, choroby układu oddechowego, dróg moczowych czy zaburzenia metaboliczne, jak cukrzyca. Dotykają również układu nerwowego i aparatu ruchu, jak spondyloza , wypadnięcie krążka międzykręgowego, mielopatie zwyrodnieniowe, polineuropatie, „zespół końskiego ogona”, zapalenia mózgu, bądź rdzenia kręgowego, choroby zwyrodnieniowe stawów czy urazy. Również otyłość sprzyja chorobom układu ruchu.

Należy pamiętać, że na procesy chorobotwórcze nie wpływa tylko wiek, ale i środowisko, żywienie oraz aktywność. Zmiany starcze powodują spadek masy mięśniowej, masy kości czy spadek zdolności poznawczej, ale nie są to procesy nieuchronne ponieważ w dużym stopniu zależą od aktywności fizycznej Twojego psa.

Co robić, aby Twój senior był w dobrej formie?

Pies senior powinien odbywać kontrolną wizytę w gabinecie weterynaryjnym 2 razy do roku, na której zostanie przeprowadzony dokładny wywiad na temat codziennych elementów życia psa, kontrolne badanie krwi, moczu itd.

Jeśli Twój pies kuleje, nie chętnie wstaje rano z posłania, ma problemy ze wskakiwaniem na kanapę lub zejściem z niej, problemy z wejściem do samochodu, nie chętnie wychodzi na spacery – nie czekaj! Odwiedź lekarza już dziś i zapytaj o zoofizjoterapie.

Zabiegi takie jak laseroterapia, ciepłoterapia, ćwiczenia bierne czy masaże spowodują przyspieszenie leczenia, a Twój senior będzie mógł cieszyć się aktywnością jeszcze długie lata swojego życia. Fizjoterapeuta nauczy Cię jak postępować z psem seniorem, jaką wybrać uprzęż aby pomóc mu w codziennych wyzwaniach, jakie posłanie będzie najlepsze aby nie pojawiły się odleżyny i jakie wykonywać ćwiczenia w domu lub podczas spacerów, aby zatrzymać procesy wynikające z jego podeszłego wieku. A jeśli Twojego psa dręczy otyłość, dzięki odpowiedniemu żywieniu i ćwiczeniom zrzuci nadmiar kilogramów.

Zadbaj o Swojego seniora już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *