Co zrobić, żeby pies wytrzymał Twój 8 godzinny dzień pracy

Najczęściej występującym problemem behawioralnym psów jest tzw. lęk separacyjny.

Brzmi bardzo drastycznie… być może, ale to pojęcie jest istotne w celu zrozumienia zachowania i psychiki psa oraz nauczenia się prawidłowego postępowania, aby Twój pupil był szczęśliwy nawet wtedy kiedy Ty spełniasz się w swoich codziennych zajęciach.

Odpowiedz sobie na kilka pytań:

Czy sąsiedzi narzekają, że Twój pies szczeka, wyje lub skomli podczas Twojej nieobecności?

Twoje buty są zniszczona, kanapa rozszarpana, a pies załatwił swoje potrzeby fizjologiczne na dywanie?

Gdy wychodzisz pies jest pobudzony, nerwowy, odmawia jedzenia?

Jeśli TAK, Twój pies przeżywa codzienną traumę, wspomniany lęk separacyjny, nad którym trzeba niezwłocznie pracować.

Takie zachowanie psa jest spowodowane brakiem umiejętności radzenia sobie z izolacją społeczną, brakiem pewności siebie i wewnętrznym lękiem. Najczęściej występuje u piesków, które mają traumatyczne wspomnienia, są adoptowane ze schroniska, kupione w sklepie zoologicznym lub po prostu były za szybko zabrane od matki i rodzeństwa, a ich opiekun w wieku szczenięcym nie poświęcił mu zbyt wiele uwagi.

Kolejnym powodem jest sytuacje zupełnie odwrotna – pies, który nie został nauczony bycia samodzielnym. Nie zna zabawy tylko w swoim towarzystwie, a jego opiekun nie odstępuje psa na krok. Takie sytuacje powodują zaburzenia hierarchii w tzw. stadzie. Pies czuje się przywódcą i stawia sobie za cel opiekę nad rodziną.

Jak pomóc naszemu pupilowi, aby radził sobie z samotnością?

Musisz być cierpliwy i mieć silną wolę. Pies musi nauczyć się szanować Twoją przestrzeni i wytworzyć sobie swoją. Musi wiedzieć, że nie jest nie kochany, jeśli nie jesteś w jego pobliżu doxycycline online , nie chodzi za Tobą krok w krok, nie siedzi z Tobą na kanapie i nie śpi z Tobą w łóżku.

Kup domową budę/klatkę odpowiednią do wielkości psa. Przyzwyczaj pieska do korzystania z takiego miejsca, dzięki zabawkom i smakołykom. Twój pupil w swojej nowej jaskini poczuje się bezpiecznie, a to ważne aby zmniejszać lęk.

Zmień rytuał wychodzenia z domu. Pies uczy się go bardzo szybko. Jest wnikliwym obserwatorem, zapamiętuje każdy Twój ruch przed wyjściem, a z każdą powtarzalną sytuacją jego stres rośnie. Dodatkowo odczaruj złowieszcze drzwi wejściowe/wyjściowe, w których znikasz na pół dnia.  Na przykład: ubierz buty i kurtkę za drzwiami, nie dyndaj kluczykami na palcu, wyjdź oknem jeśli masz taką możliwość, wyjdź i za chwilę wróć, powtarzaj itd.

Pamiętaj, aby przed wyjściem zaspokoić wszystkie potrzeby Swojego psa. Wstań wcześniej i wyjdź na długi spacer, zrób to samo po powrocie. Zostaw mu wspaniałą zabawkę np. kong, prawdziwą wołową kość np. udową, to musi być coś wyjątkowego na co warto czekać. Włącz muzykę albo nagrane dźwięki domowego życia.

Skontaktuj się z psim behawiorystą w swoim mieście i poproś o wskazówki. Na pewno uda Wam się pogodzić Twoją pracę i szczęście Twojego pupila.

Powodzenia!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *