Ciąża urojona

 

Wisienka!

Wisienka!

Przyszła dziś do nas suczka rasy York na zabieg pielęgnacyjny. Podczas strzyżenia okazało się, że jej gruczoły sutkowe są wyraźnie nabrzmiałe i produkują mleko. Taki objaw może dawać obraz ciąży rzekomej (urojonej). Czym jest ciąża rzekoma?

Jest to zespół zmian występujących na 4-9 tygodni po cieczce. Obserwujemy oprócz wcześniej wspomnianego objawu fizycznego zmiany psychiczne takie jak budowanie gniazda, noszenie i obrona zabawek, nawet agresja wobec właściciela i innych psów, mała ruchomość aż do apatii. Ciąża rzekoma trwa 2 tygodnie lub dłużej. Najczęściej występuje u psów ras małych (jamniki, małe pudle). Przyczyną jest spadek hormonu progesteronu pod koniec cieczki, co powoduje wzrost koncentracji prolaktyny we krwi, a ta odpowiedzialna jest m.in. za wywołanie laktacji. Ta sytuacja może dać obraz ciąży rzekomej u suki nie ciężarnej.

Co robić? Skontaktować się ze swoim lekarzem weterynarii, który może zaproponować leki hamujące laktacje. Natomiast możesz w znacznym stopniu zahamować objawy poprzez odwrócenie uwagi suki. Zabierz zabawki, nie pozwól robić gniazda, wychodź częściej na spacery i nie rozczulaj się. Bądź niezłomny i uświadom sobie, że kilka dni spartańskiego wychowania może jedynie pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *